Styl loftów przenosi się do domów jednorodzinnych

megan

Trend ku prostocie i jak największej funkcjonalności przybiera na sile w polskim budownictwie jednorodzinnym. We współczesnych rozwiązaniach rośnie popularność betonu artystycznego.

Według badań serwisu Oferteo.pl, Polacy preferują przede wszystkim jednorodzinne domy wolnostojące, za którymi opowiada się aż 87,2 proc. ankietowanych inwestorów. Najchętniej zamieszkają w parterowym budynku z poddaszem użytkowym (69,8 proc.). Dużą popularnością cieszą się niewielkie obiekty – największa grupa respondentów (ok. 29 proc.) wybiera powierzchnię w granicach 126 – 150 mkw., na działce liczącej 1001–2000 mkw. (39,4 proc. wskazań). Zdaniem samych architektów, choć projektów na rynku jest dziś bez liku, w dzisiejszych stylach przeważają płaskie dachy, geometryczne bryły i nawiązania do otaczającego krajobrazu. Inwestorzy stawiają również na energooszczędność i ekologię.

megan szary

„Klienci coraz częściej aranżują swoje działki z elementami betonowymi w kolorach szarości, czerni lub bieli (…)” - Małgorzata Gral, architekt Krajobrazu w firmie Jadar.
Płyta chodnikowa Megan, JADAR sp. z o.o.

 

W zgodzie z otoczeniem


Jakie trendy będą dominować w tym roku w budownictwie jednorodzinnym? Z pewnością dominować będzie zasada: „im prościej tym lepiej", czyli skandynawski prosty styl, konstrukcje bazujące na bryle kwadratu czy prostokąta, bez zbędnych ozdobników w formie kolumn, arkad itp., obiekty idealnie wpisane w otoczenie, z otwartymi tarasami i dużymi przeszkleniami. Domy nowoczesne wyróżniają przede wszystkim płaskie dachy, choć w projektach pojawiają się także dachy dwuspadowe ale o niewielkim spadku. Obok efektów wizualnych płaski dach jest po prostu praktyczny – można na nim zainstalować kolektory słoneczne albo stworzyć dodatkowy taras. Jest też bardziej odporny na wichury.


- Zdecydowanie obserwujemy powrót do prostych form i surowości. Coraz większą popularnością cieszą się proste, duże kształty co można zauważyć przy projektowaniu kubatury domów – duże okna, proste formy pomieszczeń. We wnętrzach dominują monochromatyczne barwy – biel, czerń i szarości czasami przebijane lekkimi akcentami pasteli. Wnętrzarski styl loftów zaczyna dominować prawie w każdej dziedzinie projektowania – zapewnia Małgorzata Gral, architekt Krajobrazu w firmie Jadar.


Dodaje, że trend ten powoli zaczyna wkradać się również i do ogrodów. Klienci coraz częściej aranżują swoje działki w proste rabaty z dominującą ilością trawy oraz z elementami betonowymi w kolorach szarości, czerni lub bieli. Pierwsze skrzypce gra tu forma, bryła i płaszczyzna. Oczywiście dzisiejsza stylistyka w projektowaniu nie różni się znacząco od ubiegłorocznych koncepcji. - W modzie damsko męskiej, można powiedzieć, że np. jesienią 2016 r. kolory będą w odcieniach błękitu, a klapy w marynarkach węższe niż rok temu. Trendy w architekturze są mniej wyraźne i bardziej długotrwałe – zaznacza Piotr Szaroszyk, architekt pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci.

 

Przemyślane projekty

megan


Coraz droższa energia i coraz większa świadomość ekologiczna pcha inwestorów w kierunku energooszczędności. Stawiają więc domy w formie zwartych brył, ewentualnie obudowane nieogrzewanymi dodatkowymi kubaturami. Tu znaczenie ma odpowiednia wielkość i rozmieszczenie okien a także właściwe ocieplenie i efektywne systemy ogrzewania oraz wentylacji. Ekologiczne rozwiązania idą w parze z minimalizmem – Dom w eko minimalistycznym stylu jest ascetycznie prosty w swojej formie, funkcji i technologii. Ogrzewanie – piec na szyszki lub drewno, wentylacja naturalna, ocieplenie ze słomy lub innych materiałów odpadowych. Takie obiekty powstają jednak z dala od miasta, co wynika z preferencji i stylu życia wyznawców trendu. Z drugiej strony, pewne elementy są możliwe również w domach miejskich – opowiada Piotr Szaroszyk. Podkreśla, że racjonalny dom jest „zmienny” w czasie i można go użytkować na różne sposoby, w zależności od zmieniających się potrzeb rodziny, np. z dostępnymi niezależnie pokojami na piętrze.


Zdaniem Małgorzaty Gral, klienci stawiają na świeżość i nowoczesność. Częstym zabiegiem jest np. „łączenie salonu z ogrodem”. - Klienci coraz większą wagę przywiązują do płynnych przejść kolorystycznych jak i stylistycznych między pomieszczeniami, bo po części ogród traktowany jest jak fragment „domu”. Utrzymanie stylu oraz aranżacji zaczyna być priorytetem. Np. stosowanie betonu architektonicznego we wnętrzach np. na ścianach w połączeniu z elementami drewna przenosi się na ogród – tłumaczy Małgorzaty Gral.

Piotr Szaroszyk obserwuje większą skłonność wśród inwestorów do użycia bardziej trwałych materiałów przy realizacji projektu – Trend ten opiera się na racjonalnych podstawach. Nieco droższa realizacja z użyciem trwałych i odpornych materiałów nie będzie zbyt szybko wymagać remontu. Mam nadzieję, że trend ten pójdzie w kierunku jeszcze bardziej racjonalnym. Na przykład jeszcze szerzej będą wykorzystywane materiały fasadowe nabierające szlachetnej patyny – jak surowy beton lub inwestorzy będą łączyć materiały bardzo trwałe (np. barierki, dach) z takimi, które można łatwo i tanio wyremontować (np. tynkowane ściany) - mówi Piotr Szaroszyk.

 

Jadar Sp. z o. o. to jeden z wiodących producentów kostki brukowej w Polsce i Europie a także dekoracji architektonicznych do wnętrz i ogrodów pod markami własnymi Jadar Home, Jadar Garden, oraz SunBlock. Spółka działa od 1990 r. i oferuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę i wysokiej jakości materiały budowlane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jadar sp. z o.o., obok siedziby w Radomiu posiada oddziały w Warszawie, Skaryszewie, Kielcach, Grójcu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wysoką jakość wyrobów i stabilną pozycję spółki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia takie jak „Budowlana Firma Roku 2015”, „Orły Polskiego Budownictwa” czy certyfikat „Rzetelni w biznesie”. Firma Jadar została także w 2015 r. laureatem programu Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki w ramach projektu „Lider Polskiej Gospodarki”.
Więcej informacji na stronie www.jadar.pl.

Kontakt dla mediów:
Ewa Kumorek-Fedor
Dyrektor Zarządzająca
Value Communication Sp.z o.o.
Tel. + 48 605 110 832
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla mediów

 ikona nasze oddzialy