Jadar: Jak prawidłowo zamontować ogrodzenie?

bloczek murek wiz mp result

Ogrodzenie powinno być funkcjonalne i estetyczne, ale również trwałe. W poniższym tekście Małgorzata Gral, architekt krajobrazu w firmie Jadar przedstawi, w jaki sposób wykonać je prawidłowo.

Najważniejszym aspektem w budowaniu ogrodzenia, jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych, jest dokładne przemyślenie, precyzyjne rozmierzenie i zaplanowanie jego ostatecznego kształtu.


W pierwszej kolejności musimy zadecydować, jaką wysokość będą mieć słupki, z ilu przęseł będzie składać się ogrodzenie, gdzie mają znajdować się furtki oraz jaką szerokość będzie miała brama wjazdowa. Pozwoli nam to na precyzyjne określenie ilości materiałów potrzebnych do wykonania ogrodzenia. Następnie niezbędne jest wykonanie odpowiedniej ławy fundamentowej ciągłej i betonowych.


Układanie ogrodzenia najlepiej jest rozpocząć „na sucho”, a po ułożeniu docelowego kształtu, zaleca się wzmocnienie słupków i murów. Wszystkie pustaki są wydrążone od środka, co pozwala na wypełnienie ich wcześniej przygotowanym betonem o gęstoplastycznej konsystencji. Jest to ważne, ponieważ słupki ogrodzeniowe, które odpowiadają za utrzymanie całej konstrukcji oraz zazwyczaj ciężkiej bramy, furtki lub przęseł, muszą być bardzo wytrzymałe. Beton równomiernie rozprowadzamy, a następnie ubijamy przy użyciu np. gumowego młotka. Przed wypełnieniem danego elementu betonem wprowadzamy przęsła lub kotwy przęseł w szczeliny uprzednio wycięte w blokach. Podobnie postępujemy w przypadku furtek lub bram – zawias wraz z kotwą wmontowujemy w otwór wycięty w blokach.

bloczek murek

                                                       Fot.Jadar, pustak gładki w kolorze szarym


Ostatnim etapem budowy ogrodzenia jest przykrycie go daszkami – płaskimi lub dwuspadowymi. Czynność tę należy wykonywać po upływie co najmniej dwóch dni od ułożenia elementów ogrodzenia, tyle czasu potrzeba bowiem na wstępne zawiązanie betonu wypełniającego komory bloków.


***


Jadar Sp. z o. o. to jeden z wiodących producentów kostki brukowej w Polsce i Europie, a także dekoracji architektonicznych do wnętrz i ogrodów pod markami własnymi Jadar Home, Jadar Garden, Jadar oraz SunBlock. Spółka działa od 1990 r. i oferuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę i wysokiej jakości materiały budowlane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jadar sp. z o.o., obok siedziby w Radomiu posiada oddziały w Warszawie, Skaryszewie, Kielcach, Grójcu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wysoką jakość wyrobów i stabilną pozycję spółki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia takie jak „Orły Polskiego Budownictwa” czy certyfikat „Rzetelni w biznesie”. Firma Jadar została także w 2015 r. laureatem programu Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki w ramach projektu „Lider Polskiej Gospodarki”.

Więcej informacji na stronie www.jadar.pl.

Kontakt dla mediów:
Ewa Kumorek-Fedor
Dyrektor Zarządzająca
Value Communication Sp. z o.o.
Tel. + 48 605 110 832
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla mediów

 ikona nasze oddzialy